(1) Sara 127 yaşına kadar yaşadı. Sara’nın yaşamının yılları [bu kadardı].

(2) Sara, Kenaan ülkesindeki Kiryat Arba’da (Hevron) öldü. Avraam Sara’yı methetmek ve onun için ağlamak üzere geldi.

(3) Avraam, ölmüş yakınının yanından kalktı ve Het oğullarına [şunları] söylerek konuştu:

(4) “Ben sizin yanınızda göçmen olarak yaşayan biriyim” dedi. “Bana mezarlık arsası satın ki önümdeki ölmüş yakınımı gömeyim”.

(5) Het oğulları, Avraam’a, kendisine [şöyle] diyerek cevap verdiler:

(6) “Dinle bizi efendim. Sen bizim aramızda Tanrı’nın bir başkanısın. Ölmüş yakınını en seçkin mezarlığımıza göm. Aramızdan hiç kimse, ölmüş yakınını gömmen için mezarlığını senden esirgemeyecektir”.

(7) Avraam kalktı ve yerel halka – Het oğullarına – [doğru] eğildi.

(8) Onlarla konuşarak “Eğer önümdeki ölmüş yakınımı gömmem için gerçekten yardım etmek istiyorsanız, beni dinleyin ve Tsoar oğlu Efron’a benim adıma ricada bulunun” dedi.

(9) “Arazisinin kenarındaki kendisine ait olan Mahpela Mağarası’nı bana satsın. Burayı sizin huzurunuzda, tam fiyatıyla, mezarlık arsası olarak bana versin”.

(10) Efron, Het oğullarının arasında oturmaktaydı. Hiti [ulusundan] Efron, Het oğullarının huzurunda Avraam’a, şehir kapısına gelen herkesin duyabileceği şekilde cevap verdi:

(11) “Hayır; efendim, beni dinle. Sana araziyi verdim. İçindeki mağarayı da sana verdim. Onu sana yurttaşlarımın gözü önünde verdim. Ölmüş yakınını göm”.

(12) Avraam yerel halkın önünde eğildi.

(13) Yerel halkın duyabileceği şekilde Efron’a konuştu: “Önce beni bir dinlesen…” dedi. “Arazinin parasını veriyorum; al benden. Ölmüş yakınımı oraya [ancak sonra] gömeceğim”.

(14) Efron, Avraam’a, kendisine [şöyle] diyerek cevap verdi:

(15) “Dinle beni efendim. 400 gümüş şekel değerinde bir toprak, seninle aramızda nedir ki? Ölmüş yakınını göm”.

(16) Avraam Efron’un demek istediğini anladı. Avraam Efron’a, Het oğullarının huzurunda konuşmuş olduğu gümüşü tarttı: tedavülü mümkün şekilde 400 şekel.

(17) [Böylece] Efron’un, Mamre’nin bitişiğinde bulunan Mahpela’daki arazisi – hem arazi, hem içindeki mağara, hem de arazide bulunan ve çevresindeki tüm sınırının içinde kalan bütün ağaçlar – [Avraam için] tartışılmaz mülk olarak onaylandı.

(18) Avraam’ın yaptığı bu alım, şehrinin kapısına gelmiş olan tüm Het oğullarının gözleri önünde [gerçekleşmişti].

(19) Ve daha sonra Avraam, eşi Sara’yı, Kenaan ülkesinde, Mamre’nin (Hevron) bitişiğinde bulunan Mahpela arazisindeki mağaraya gömdü.

(20) Arazi ve içindeki mağara, böylece Het oğullarından [satın alınıp], Avraam için tartışılmaz mülk olarak, mezarlık arsası şeklinde onaylanmış oldu.