(1) İnsanoğlu toprak üzerinde çoğalmaya başlayıp kızları doğunca,

(2) Tanrı’nın oğulları insan kızlarının iyi olduklarını gördüler ve her seçtiklerinden kendilerine eş aldılar.

(3) Tanrı, “Ruhum insanı sonsuza dek yargılamayacak; çünkü o etten başka bir şey değil. Günleri 120 yıl olacak” dedi.

(4) Devler o günlerde ve daha sonraları yeryüzündeydiler. Tanrı’nın oğulları insan kızlarına gelmişler ve [devlere] baba olmuşlardı. [Devler] Ezelden beri en güçlülerdi; şöhretli kişilerdi.

(5) Tanrı yeryüzünde insanın kötülüğünün artmakta olduğunu gördü. [İnsanın] En derin düşüncelerinin yarattığı eğilimler, gün boyunca, sadece kötüyeydi.

(6) Tanrı yeryüzünde insanı yaptığına pişman oldu ve kalbinde ıstırap çekti.

(7) Tanrı, “Yaratmış olduğum insanoğlunu yeryüzünden sileceğim – insandan evcil hayvanlara, yer hayvanlarına ve gökyüzündeki kuşlara kadar. Onları yaptığım için pişmanım” dedi.

(8) Fakat Noah, Tanrı’nın gözünde beğeni bulmuştu.

(9) Bunlar, Noah’ın soyudur: Noah dürüst biriydi, kendi neslinde kusursuzdu. Noah, Tanrı ile birlikte yürüdü.

(10) Noah üç oğul babası oldu: Şem, Ham ve Yefet.

(11) Dünya, Tanrı’nın önünde yozlaşmıştı ve yeryüzü suçla dolmuştu.

(12) Tanrı yeryüzünü gördü; ve İşte– yozlaşmıştı. Zira her vücut, yeryüzü üzerinde yolunu saptırmıştı

(13) Tanrı, Noah’a “Tüm vücutların sonu önüme geldi; çünkü yeryüzü [insanların] suçlarıyla doldu” dedi. “Bu yüzden onları yeryüzü ile birlikte yok edeceğim.

(14) “Kendine servi ağacından bir gemi yap. Gemiyi bölmelere ayır; içten ve dıştan ziftle sıva.

(15) Onu şu şekilde inşa edeceksin: Geminin uzunluğu 300 ama, genişliği 50 ama ve yükseliği 30 ama olacak.

(16) Gemiye [ışık için] bir pencere yap. Üstteki açıklığı 1 ama [genişliğinde] olacak şekilde [eğik] olsun. Geminin kapısını da onun yanına yerleştir. [Gemiyi] Alt, ikinci ve üçüncü [güverteler olacak şekilde] yap.

(17) “Bana gelince – göklerin altında bulunan, yaşam nefesine sahip tüm vücutları yok etmek için, yeryüzüne Tufan sularını getiriyorum. Yeryüzündekilerin hepsi helak olacak.

(18) Ama sana olan Sözüm’ü yerine getireceğim – Sen, yanında oğulların, eşin ve oğullarının eşleri ile birlikte gemiye gireceksin.

(19) “Her canlıdan, her vücuttan – seninle yaşatılmaları için her türden – ikişer taneyi gemiye getir; erkek ve dişi olsunlar.

(20) Her türdeki kuştan, her türdeki çiftlik hayvanından ve her türdeki toprak hayvanından – [bunların] her birinden iki tanesi, yaşatılmak üzere sana gelecekler.

(21) Sana gelince – yanına yenilir türdeki her yiyecekten al ve kendine depola. [Bunlar] Hem sana, hem de onlara [hayvanlara] yiyecek olacaktır”.

(22) Noah, Tanrı’nın kendisine emrettiği her şeyi yaptı. [Tam olarak] Böyle yaptı.