(1) Size emretmekte olduğum sözün tümünü – [sadece] onu titizlikle uygulayın [yeter]. Üzerine [hiçbir şey] ekleme ve ondan [hiçbir şey] eksiltme.

(2) Aranda bir peygamber ya da [vizyon içeren bir] rüya görmüş [olduğunu iddia eden] biri çıkıp, sana bir işaret veya harika sunduğunda,

(3) bu işaret veya harika gerçekleşip de, ona dayanarak sana “Bilmediğiniz başka ilahların ardından gidip onlara ibadet edelim” derse,

(4) o peygamberin ya da o rüya gören kişinin sözlerini dinleme. Zira Tanrınız Aşem, sizi, Tanrınız Aşem’i tüm kalbinizle ve tüm canınızla sevip sevmediğinizin bilinmesi için sınamaktadır.

(5) Tanrınız Aşem’in ardından yürüyün ve [yalnız] O’ndan çekinin, O’nun emirlerini gözetin ve O’nun Sözü’nü dinleyin, O’na ibadet edin ve O’na yapışın.

(6) O peygamber ya da o rüya gören adam ise öldürülmelidir, zira seni Tanrın Aşem’in sana takip etmeni emrettiği yoldan saptırma amacıyla, sizi Mısır Ülkesi’nden çıkaran, seni köle evinden kurtaran Tanrınız Aşem hakkında uydurma şeyler konuşmuştur. Arandan kötülüğü yok etmelisin.

(7) Kardeşin, annenin oğlu veya oğlun veya kızın veya koynuna aldığın karın veya can dostun gizlice “Gidip başka ilahlara ibadet edelim” diyerek aklını çelmeye çalışırsa – [bahsettiği,] senin bilmediğin ve atalarının [da bilmediği],

(8) çevrenizdeki, yeryüzünün [bir] ucundan diğerine kadar, sana yakın ya da senden uzak olan halkların ilahlarından [hangisi olursa olsun] –

(9) ona rıza gösterme ve onu dinleme. Gözün ona acımasın, ona şefkat gösterme ve onu korumaya çalışma.

(10) Aksine onu kesinlikle öldürmelisin. Onu öldürmek için ilk önce senin elin onun üstünde olmalı; tüm halkın eli ise daha sonra.

(11) Onu taşlayacaksın ve ölecek; çünkü seni, seni Mısır Ülkesi’nden, kölelik evinden çıkaran Tanrın Aşem’in yanından saptırmaya çalışmıştır.

(12) Tüm Yisrael [Ulusu mensupları] duyup korkacaklar ve aranda bir daha bunun gibi kötülükler yapmayacaklar.

(13) Tanrın Aşem’in sana oturman için verdiği şehirlerden biri hakkında duyduğuna göre,

(14) arandan hain adamlar çıkmışlar ve “Gelin, bilmediğiniz başka ilahlara ibadet edelim” diye hemşerilerini [Tanrı yolundan] saptırmışlarsa,

(15) araştırmalı, incelemeli ve çok iyi bir şekilde soruşturmalısın. Ve eğer konunun gerçek [ve] doğru olduğu, aranda bu iğrençliğin yapıldığı tespit edilirse,

(16) o şehrin sakinlerini kılıçtan geçirerek kesinlikle öldürmelisin. Onu ve içindeki her şeyi imha edecek, hayvanlarını da kılıçtan geçireceksin.

(17) Tüm ganimetini de [şehrin] meydanının içine toplayıp, hem şehri hem de tüm ganimetini Tanrın Aşem Adına tamamen yakacaksın. [Burası] Ebediyen bir höyük olarak kalacak, bir daha inşa edilmeyecek.

(18) Heremden eline hiçbir şey bulaşmamalıdır. Bu sayede Tanrı öfkesinden dönecek, sana merhamet bahşedecek, sana merhamet ederek atalarına yemin ettiği şekilde seni çoğaltacaktır.

(19) Çünkü O’nun sana bugün emretmekte olduğum tüm emirlerini gözetmek ve Tanrın Aşem’in Gözü’nde doğru olanı yapmak üzere Tanrın Aşem’in Sözü’nü dinlemiş olacaksın.